Petr to za mě zaplatil


Pokud Tě téma oslovilo, dalším zajímavým příspěvkem jsou Dvě království.

Praktické podněty, jak se osobně spojit s živým Ježíšem, najdeš na webu www.JesusUnseen.cz – „Neviděný Ježíš“.
Je určen pro mladé lidi, ale užitek z něj mají všechny generace.


 

Stručný text příspěvku

Bylo mi devatenáct. Už rok a půl jsem měl řidičský průkaz, ale neměl jsem moc příležitostí jezdit. Byl jsem na letní akci, kterou provázel moc zajímavý pán v letech, Karel. Při jedné cestě jsem Karla požádal, jestli bych si mohl zkusit řízení jeho auta. Můj zodpovědný a odvážný způsob jízdy se Karlovi líbil, a tak mě nechal řídit i když už se mnou osobně v autě nebyl.
A pak se to stalo… Naštěstí jen na parkovišti. Sice malou rychlostí, ale přesto s náležitou silou. Při couvání z parkovacího místa jsem předním levým rohem auta narazil do sloupu. Pokřivil jsem blatník, rozbil blinkr a poškodil hlavní světlomet. Byl jsem z toho nešťastný. Panu Karlovi jsem se pak náramně omlouval a vysvětloval, jak se to stalo. Nicméně opravit jsem to neuměl. A jako devatenáctiletý student jsem měl v kapse všeho všudy pár desítek korun. Ty by na takovou opravu rozhodně nestačily.
Mezi účastníky naší akce se ale našel jeden trochu starší kamarád – Petr, který mě docela dlouho a docela dobře znal. Přišel za panem Karlem a v klidu mu povídá: „Nechte to na mně, já to zařídím.“ Po akci si auto vzal a asi za dva dny ho Karlovi přivezl opravené.

Tahle příhoda z mládí mi připomíná situaci, která se hodně často opakuje i v ostatních oblastech života různých lidí. Dostali jsme propůjčeny úžasné možnosti, schopnosti, talenty a příležitosti; prostě obrovský potenciál zvaný život. A pak se to stane! V dětství a mládí máme možná jen malé karamboly. Ale co ve zralém věku? Denně potkávám řadu lidí, kteří svůj život mají už opravdu hodně nabouraný. Nejhorší je, že sami nejsou schopni si ho opravit. Nemají na to, aby své věci dali zase do pořádku. Ani ve svém vlastním nitru, natož pak, aby uměli opravit životy blízkých lidí kolem sebe, které nabourali. Kdo to opraví? A kdo to zaplatí? Přes všechny zkušenosti a znalosti a často i přes spoustu peněz, které spravují prostě nemají na to, aby napravili životní chyby v řadě svých vztahů. Kdo se může stát jejich „Petrem“, který to dá do pořádku? Já jsem tehdy žádnou možnost neměl. Ale Petr to auto, které jsem naboural, za mě zaplatil a zařídil opravu.
Tak podobně do těch různě rozpadlých životů přichází Ježíš a říká: „Nechej to na mně, já to zařídím.“ Jen mu to své nabourané životní vozítko musíme přenechat. Dát mu klíče i doklady…
Jak se to dělá? Neboj, žádné náboženství! Začíná to prostým oslovením: „Ježíši, prosím přijď do mého života. Odpusť mi všechno špatné, co jsem kdy udělal. Děkuji Ti, že jsi přinesl tak velkou oběť – tam na tom kříži – abys mě k sobě vůbec mohl pozvat. Vezmi ten můj nabouraný život do svých rukou a naprav jej, prosím. Veď mě. Buď stále se mnou…“
Tak podobně jsem to kdysi sám udělal a postupně se začaly dít věci! Začal jsem si s Ježíšem osobně povídat, víc a víc jsem vnímal jeho blízkost, Jeho doporučení pro život, jeho varování, Jeho povzbuzování a přízeň.
Ježíš je úžasný nejen v tom, že mi život opravil skrze svoje odpuštění, ale taky jsem Ho pozval, aby se mnou i dále jezdil, aby byl mým doživotním Průvodcem a Rádcem. A stojí to za to!
Začíná to prostým oslovením: „Ježíši, prosím přijď do mého života. Odpusť mi všechno špatné, co jsem kdy udělal. Vezmi ten můj nabouraný život do svých rukou a naprav jej, prosím. Veď mě. Buď stále se mnou…“

Až budeš příště couvat, nezapomeň, že předek auta se pohybuje na opačnou stranu než kam stočíš kola. Při couvání se prostě musíš trvale dívat na všechny čtyři rohy auta…

Pavel Vopalecký

 

Příležitostně přidávám na tento web nové příspěvky. Aby Ti nic důležitého neuniklo, rád Ti budu zdarma posílat kratičké informace o novotách. (V každém e-mailu je i snadná možnost odhlášení. :-))


V orientaci na tomto webu Ti pomůže přehled v pravém sloupci nebo celá mapa stránek.
Svoji odezvu, otázku, či další zájem napiš do rubriky KONTAKT.
Finanční podpora projektu Rozměr navíc bude vítána.AM v RN v1