Čtení jako skládání puzzle

Stručný text příspěvku

„Moje holky“ (manželka a dcerka) rády skládají puzzle. Cokoli pod 1000 dílků je pro ně „malé“… Když se přijdu podívat za dvě tři hodiny, většinou mají sestavený rám a kus hlavního obrázku. Zajímavé jsou situace, kdy se některý dílek jakoby nikam nehodí. Nebo naopak do některé mezery jakoby žádný ze zbylých dílků neseděl.

Náš současný způsob vnímání světa, nám poskytuje poněkud neúplnou představu o některých významných aspektech našeho bytí. Spirituální složka lidského života byla v posledním století buď úplně popírána nebo různými vlivy masivně deformována. To se týká i představy o vztahu se Stvořitelem a hlavně porozumění, kým je Ježíš. Z toho nádherného Ježíšovského puzzle většina lidí vnímá snad jen pár dílků, z nichž mnohé jsou docela poničené…

Vždycky jsem moc rád, když se někdo rozhodne zkoumat, jak to je doopravdy, a vezme si k tomu Bibli jako výchozí zdroj informací. Poprvé uchopit do ruky Bibli mi připadá jako vysypat ze sáčku aspoň deset tisíc dílků puzzle. Je to skvělá zábava plná objevů a překvapení; na druhé straně ke složení kusu toho mimořádného obrazu je třeba náležitou vytrvalost a úsilí. Jako u každého puzzle, i tady je dobré začít orámováním, tedy uchopením hlavního záměru této pozoruhodné knihovny. Přijde řada i na hlavní motivy a postupně do toho většího rámu taky přesně zapadl i můj vlastní život. – To je jako by člověk objevil novou sféru vlastního života, jako by konečně našel sám sebe. Bible sice byla napsána už docela dávno, ale překvapivým způsobem dokáže mluvit i do osobního života dnešních lidí – když jsou ochotni naslouchat.

Pokud ses s Ježíšem ještě nesetkal a chtěl bys Ho trochu víc poznat, nabízím Ti tvořivé čtení Bible ve stylu „skládání puzzle“. Přečteme nedlouhý úsek, pokecáme o něm a po několika setkáních začneš vnímat jakoby rám obrazu a brzy taky hlavní obrysy. Žádné kázání, ale ty sám budeš objevovat důležité věci pro sebe. Je to fakt dobrodružství – ozvi se! (Při větších vzdálenostech se to realizovat i po Skypu…)

Pavel Vopalecký

Příležitostně přidávám na tento web nové příspěvky. Aby Ti nic důležitého neuniklo, rád Ti budu zdarma posílat kratičké informace o novotách. (V každém e-mailu je i snadná možnost odhlášení. :-))


V orientaci na tomto webu Ti pomůže přehled v pravém sloupci nebo celá mapa stránek.
Svoji odezvu, otázku, či další zájem napiš do rubriky KONTAKT.
Finanční podpora projektu Rozměr navíc bude vítána.AM v RN v1