Nezaložil náboženství

Stručný text příspěvku

- JeruzByly doby, kdy lidé s Ježíšem komunikovali osobně, tváří v tvář. Později přes všechnu Ježíšovu laskavost a dobrotu přišla nejvyšší krutost té doby – ukřižování, smrt, hrob.
Ale Bible říká, že třetí den po té byl Ježíš vzkříšen! A v následujících čtyřiceti dnech opět pobýval se svými přáteli. Biblický Pavel píše, že se s Ježíšem po Jeho vzkříšení osobně setkalo více než 500 Jeho přátel… Následně Ježíš vystoupil ke svému nebeskému Otci, což znamená, že teď už se mezi námi fyzicky nepohybuje. Nicméně lidé s Ním i potom měli živé spojení – spojení spirituální povahy.
- Svitek-uprA těch, kdo s Ježíšem měli tohle osobní spirituální spojení, masivně přibývalo. Lidé, kteří Ho předtím neznali a často i ti, kdo předtím byli proti Němu, Ho teď úplně běžným způsobem oslovovali! Žádali o odpuštění a zvali Ho, aby vstoupil do jejich života a aby jim dával sílu k novému životnímu stylu. A prožívali úžasné věci.
Za pár let jich byly tisíce, statisíce. Ježíš pro ně nebyl fámou, že kdosi prý vstal z mrtvých. Nebyl pro ně ani náboženstvím, že něco musíš a nesmíš. Tihle lidé měli s Ježíšem osobní spojení, které jim dávalo sílu obstát i v neuvěřitelně brutálním pronásledování. Ujištění a naději čerpali z „Písma„, jak tomu říkali; my to máme dnes pohromadě v knihovně zvané Bible.
Mocipánům té doby se vůbec nelíbilo, že stále noví lidé vstupovali do osobního vztahu s Ježíšem. Cítili se ohroženi. A tak je několik staletí tvrdě utlačovali.
Tym05 w400Až přišel na scénu císař Konstantin, který uvážil, že těch Ježíšových přátel je už  příliš moc, než aby je mohl zlikvidovat. Napadlo ho, že bude lepší se postavit na jejich stranu. Když se přidal císař, přidali se i všichni jeho posluhovači. A tak se z živého organismu neformálních skupin Ježíšových přátel rychle stala instituce.
Když je v dnešní době řeč o náboženství, lidé u nás mávnou rukou nebo se zlobí kvůli restitucím, kvůli inkvizici nebo kvůli fanatismu. Když jde o náboženství, taky mávnu rukou a taky se zlobím! Nic z toho totiž nesouvisí s živým Ježíšem, s nímž si každý den osobně povídám!
Ježíš nezaložil žádné náboženství! On i dneska zve zájemce k osobnímu přátelství! Fakt to stojí za to! A jeho přátelství je k mání pro každého.

Pavel Vopalecký

Příležitostně přidávám na tento web nové příspěvky. Aby Ti nic důležitého neuniklo, rád Ti budu zdarma posílat kratičké informace o novotách. (V každém e-mailu je i snadná možnost odhlášení. :-))


V orientaci na tomto webu Ti pomůže přehled v pravém sloupci nebo celá mapa stránek.
Svoji odezvu, otázku, či další zájem napiš do rubriky KONTAKT.
Finanční podpora projektu Rozměr navíc bude vítána.AM v RN v1