Snížený barvocit neznamená, že barvy neexistují

Stručný text příspěvku

Dělal jsem doma drobné stavební úpravy koupelny. Jeden kamarád mi pomáhal a chystal se na hotový obklad namontovat umyvadlo. Dohodli jsme výšku nad podlahou i stranové umístění a pak mě požádal, abych mu umyvadlo přidržel v definitivní poloze. Chtěl si označit místa, kam vyvrtá díry pro uchycení.
Obklad má béžovou barvu a můj přítel k označování používal zelenou mastnou tužku. Když jsem pak umyvadlo odnesl, abych mu uvolnil prostor pro vrtání děr, byl jsem překvapen, že mě znovu volá: „Ta tužka asi nepíše, vidíš tady někde ty značky?“
Barvocit-4ks-w400Zelené kroužky mi na béžovém podkladu připadaly naprosto zřetelné: „Tady máš jednu a tady druhou,“ odstoupil jsem od zdi.
„Myslíš tohle?“ dotkl se jakési skvrnky na obkladu snad pět centimetrů vedle zřetelné značky.
„Tohle,“ zvýraznil jsem jeho zelené značky černou tužkou.

Poprvé jsem si v reálu uvědomil, co znamená snížený barvocit. Ty zelené tečky na béžovém vzorku pro něho celkem přesvědčivě neexistovaly. On je tam prostě neviděl.
Hodně jsem o tom musel přemýšlet a vzpomněl jsem si na lidi, kteří mi náruživě tvrdili, že něco není. Vlastně že Někdo není. „Boha nikdo neviděl, a proto neexistuje…“
Naše smysly jsou různým způsobem omezené nebo i deformované. V řadě oblastí fyziky, ale i sociálních věd musíme přiznat, že existuje i to, co nevidíme.
Pravda, Boha nemůžeme vidět ani jinak přímo vnímat běžnými smysly. Ale tak, jak jsem svému kamarádovi zelené kroužky zvýraznil černými křížky, tak nám Ježíš srozumitelným způsobem ukázal, kdo je Bůh a jaký je. Ježíš přišel, aby se pro nás stal cestou k Bohu.
I když Boha nevidíš, i když v něho nevěříš, netvrď, prosím, že není. Já a mnozí další lidé s Ním máme mnoho velmi jasných osobních zkušeností. A jsou k mání i pro Tebe!

Pavel Vopalecký

Příležitostně přidávám na tento web nové příspěvky. Aby Ti nic důležitého neuniklo, rád Ti budu zdarma posílat kratičké informace o novotách. (V každém e-mailu je i snadná možnost odhlášení. :-))


V orientaci na tomto webu Ti pomůže přehled v pravém sloupci nebo celá mapa stránek.
Svoji odezvu, otázku, či další zájem napiš do rubriky KONTAKT.
Finanční podpora projektu Rozměr navíc bude vítána.AM v RN v1