Fenomén „ŽENA“

Stručný text příspěvku

Jedna-400„Pavle, co si myslíš o ženách?“ zeptal se mě jeden kamarád. „Úžasný vynález,“ povídám bezprostředně. Pak jsem ale chvíli přemýšlel o fenoménu(*) „žena“. Emocionální potřeby ženy se docela liší od emocionálních potřeb muže. Z celé řady vypíchnu jen tři.

1. Konverzace

Žena potřebuje, aby jí muž pozorně naslouchal a aby s ní mluvil. Muži obvykle mají potřebu něco „řešit“ a vyřešit. Nicméně žena NĚKDY potřebuje konverzaci jen pro konverzaci samotnou. Aspoň občas se ta konverzace musí týkat jí samé: jaký byl její den, koho potkala, co koupila… a jak se v tom všem CÍTÍ. Lavicka-w400Pokud nejsi vyzván, není čas pro jakákoli „řešení“. Jen naslouchej…
Ke mně a k mojí Dance se dostal jeden pár, který si stěžoval na postupné odcizování. Jakoby mezi nimi vyrůstala bariéra. Vyptávali jsme se na důležité věci v jejich vztahu a pak jsme navrhli, aby pár týdnů zkusili cvičení „15+15“. „Aspoň 3x týdně si najděte půlhodinu, kdy 15 minut bude jeden mluvit a druhý naslouchat a dalších 15 minut bude mluvit ten druhý a první naslouchat.“ Po nějaké době jsme se zeptali, jak to jde. S úsměvem se na sebe podívali: „Rádi bychom měli ‚150+150‘, ale tolik času opravdu nemáme.“ Když byla naplněna její potřeba konverzace, mnoho se změnilo k dobrému i v dalších oblastech jejich vztahu.

NaKole-w4002. Důvěra

Žena má potřebu muži důvěřovat. Chce si v jeho přítomnosti být jistá, pokojná, v bezpečí.
Dívka kolem 27 let mi řekla: „Muži jsou takoví divní – takoví tajemní.“ Porozuměl jsem, že jsou pro ni záhadou různé jejich hloupé žerty, dvojmyslné řeči, někteří dávají prázdné sliby a jiní se přímo snaží být tajemní. Přesně to jsou věci, které ženu většinou vedou k vysoké opatrnosti nebo přímo k odchodu ze scény.
Ve svém nitru pracuj na tom, abys byl důvěryhodný, abys měl v pořádku svoji vlastní hodnotu. Oblast důvěry je totiž pro ženu velmi důležitá.

Affection-w4003. Náklonnost

Další z významných emocionálních potřeb ženy žijící v páru je mužova náklonnost. Ona stále potřebuje vnímat, že je pro tebe vzácná – JEDINÁ a jedinečná. Ona to potřebuje SLYŠET SLOVY! A to často! Přitom jí v tom nejde o NIC EROTICKÉHO. Potřebuje stále znovu vnímat potvrzení tvojí ODDANOSTI vůči ní. Pro některé muže to bývá divné: „Proč jí pořád mám říkat ty naivní řečičky?“ Nebuď sobecký a ješitnýa jako projev skutečné lásky jí jednoduše dávej, co potřebuje.
Ježíš vyslovil zajímavý princip: „Jak byste chtěli, aby lidé jednali s vámi, tak vy jednejte s nimi.“ Pro vztah mezi mužem a ženou to raději překládám takto: „Nejvýznamnější potřeby své partnerky uspokojuj tak, jak bys chtěl, aby tvoje partnerka uspokojovala tvoje nejvýznamnější potřeby.“ Přitom se vaše nejvýznamnější potřeby mohou hodně lišit. (Ježíš má úžasné nápady pro život – i pro nejbližší vztahy… :-))
Pokud jde o projevy náklonnosti, doporučím skvělou knížku „Pět jazyků lásky“ (Gary Chapman). Ukazuje řadu účinných forem, jak si navzájem projevovat lásku, i když jsme jiní.

BONUS – pro muže, kteří právě ženu nemají

BUĎ SPRÁVNÝM MUŽEM! Nejen proto, abys nějakou ženu ulovil. Ale prostě proto, abys byl správným mužem. Tvoje přitažlivost se zvýší. Ale i kdyby nic nového nepřinesla, budeš tím správným mužem. A to je přece skvělé!

Pavel Vopalecký

(Původně ve stručnější podobě předneseno v klubu ToastMasters Ostrava, duben 2013)

(*) Fenomén znamená jev, úkaz. Teprve sekundárně se toto slovo užívá pro osobnosti, které jsou něčím mimořádné.

Příležitostně přidávám na tento web nové příspěvky. Aby Ti nic důležitého neuniklo, rád Ti budu zdarma posílat kratičké informace o novotách. (V každém e-mailu je i snadná možnost odhlášení. :-))


V orientaci na tomto webu Ti pomůže přehled v pravém sloupci nebo celá mapa stránek.
Svoji odezvu, otázku, či další zájem napiš do rubriky KONTAKT.
Finanční podpora projektu Rozměr navíc bude vítána.AM v RN v1