„Aby“ nebo „protože“?

Příspěvek je přednostně určen k poslechu!


vzt01Lidé někdy vstupují do bližšího vztahu, ABY se stali šťastnými. Často jsou to lidé docela vyzrálí, kteří mají vzdělání, finanční zajištění a výslovně říkají, že jim chybí už jenom „ženská“ / „chlap“. Když tedy konečně najdou někoho, kdo je k mání, intimita se rozjíždí a iluze štěstí spolu s ní. Jenže, příliš mnoho lidí ke svému překvapení relativně brzy prožije zklamání; případně taková zklamání prožívají opakovaně…
Pokud lidé začnou vztah, ABY se stali šťastnými, přirozeným výsledkem bývá, že jeden druhého spíš vysávají, než aby se navzájem činili šťastnými.
Připomíná mi to dva hladové, kteří se sblížili, protože si povídali o jídle. Když jeden z nich sehnal kus opravdového chleba a podělili se, bylo to fajn, ale pocit hladu přetrvával. Až jeden z nich přišel s argumentem: proč se mám dělit, když sám nemám dost.
Pokud emocionálně hladoví lidé vstupují do vztahů s dalšími hladovými, je přirozené, že je takový vztah nemůže nasytit. Po nedlouhé době se rozcházejí ještě více hladoví – tedy ještě víc osamělí a zranění.

vzt02Jestliže ovšem dva lidé vstupují do vztahu, PROTOŽE JSOU ŠŤASTNÍ, pak se jejich vztah může stát doživotním rájem na zemi. Když oba vstoupili do vztahu s dostatečným morálním, emocionálním a vztahovým kapitálem, mohou obohacovat jeden druhého! Navzájem své štěstí rozvíjejí a pak mají dost i pro další lidi kolem…
Kde ale takové vnitřní bohatství vzít? Je to jen pro výjimečné lidi? Souvisí to s úspěchem, bohatstvím, vzděláním, s nějakou mentální technikou? Nebo s kvalitní výchozí rodinou či s jiným vztahy? To všechno mohou být cenné příspěvky. Nicméně v běžných dimenzích najdeme jen běžné hodnoty, které přicházejí a zase odcházejí. Spolehlivý a nevyčerpatelný zdroj energie a vnitřního štěstí pro vysoce kvalitní vztahy může být pouze „neběžný“ – nadpřirozený.
Pokud mě tu na Rozměru navíc občas sleduješ, tak víš, že mě nezajímá náboženství, nejde mi o nějaký systém nauk, o členství nebo o rituály. Za nevyčerpatelný zdroj vnitřního bohatství pokládám osobní vztah s živým Ježíšem. Spojení s živým Ježíšem je tak mocným zdrojem životní energie a vnitřního kapitálu, že umožňuje nejen vlastní štěstí a nasycení, ale dovoluje obohacovat i druhé. JEŽÍŠ MÁ DOST. Jen na nás záleží kolik od Něho přijmeme, jak moc natěsno v kontaktu s Ním budeme žít.

vzt03Když jsem poznal Ježíše, učil jsem se s Ním komunikovat, pozval jsem Ho do svého života a začal jsem pod Jeho vedením žít i prakticky, mnoho se změnilo… Když přišlo na hledání partnerky, přál jsem si, aby byla napojena na stejný zdroj – na živého Ježíše. A podařilo se! Vstoupili jsme do vzájemného vztahu a později i do manželství, PROTOŽE jsme BYLI šťastní ze života s Ježíšem. Ve vzájemném sblížení se pak naše štěstí obrovským způsobem ještě dále rozvinulo a stále se rozvíjí. Už třetí desetiletí si vychutnáváme jeden druhého ve všech oblastech a pořád jsme zamilovaní! I když život není vždycky snadný, strašně nás to spolu baví… Máme totiž kde čerpat!

Hledáš vztah – ABY ses stal šťastným? Nebo PROTOŽE jsi šťastným?
Kde čerpáš svůj vnitřní kapitál?
Pavel Vopalecký

Příležitostně přidávám na tento web nové příspěvky. Aby Ti nic důležitého neuniklo, rád Ti budu zdarma posílat kratičké informace o novotách. (V každém e-mailu je i snadná možnost odhlášení. :-))


V orientaci na tomto webu Ti pomůže přehled v pravém sloupci nebo celá mapa stránek.
Svoji odezvu, otázku, či další zájem napiš do rubriky KONTAKT.
Finanční podpora projektu Rozměr navíc bude vítána.AM v RN v1